Ochrona Środowiska » Odpady komunalne  » Zakaz spalania odpadów


NIE  PAL  ODPADÓW  W PIECACH DOMOWCH i OGNISKACH 

TRUJESZ SIEBIE i SWOICH NAJBLIŻSZYCH

Coraz częściej stosowaną metodą oszczędzania węgla jest spalanie śmieci w domowych piecach. W  emitowanych spalinach powstają zanieczyszczenia, których oddziaływanie na środowisko naturalne i zdrowie ludzi jest bardzo szkodliwe.

Oddziaływanie zanieczyszczeń u ludzi powoduje trudności w oddychaniu (są przyczyną podrażniania i uszkodzenia płuc), a u roślin zanik chlorofilu, czego widocznym efektem jest zamieranie blaszek liściowych. Jest przyczyną powstawania siarczanów i kwasu siarkowego, co prowadzi do suchych i mokrych opadów kwaśnych deszczy. Stopniowo kumulując się w glebie, powoduje jej zakwaszenie i zasolenie. Działa korozyjnie na konstrukcje metalowe. Pył odkładając się w glebie powoduje szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie roślin metalami ciężkimi.

Skutki spożywanych bądź wdychanych toksyn mogą nie być od razu zauważalne.  Ich toksyczny wpływ na zdrowie może objawić się dopiero po kilkudziesięciu latach. Niestety, najczęściej w postaci chorób nowotworowych. 

 Czy warto narażać nasze dzieci na  ryzyko zachorowania  na ciężkie choroby. Przecież te dzieci mają zaledwie kilka lub kilkanaście lat – i wizję pięknego życia! Czy warto to zaprzepaścić, oszczędzając  11 złotych na worek który mieści 120 litrów odpadów, czy 3 złote na worek z posegregowanymi już odpadami.  A przecież pomyślmy – ile  kosztują leki, dojazdy do lekarzy, czekanie na  wizytę u lekarza. A stres, zmartwienie, niepokój czy obawa  o skuteczne wyleczenie! Zminimalizujmy więc ryzyko zachorowania naszych najbliższych i nie powodujmy niepotrzebnego  zatruwania powietrza, gleby czy wody.  Natura zemści się na nas wcześniej czy później. A wtedy będzie za późno na refleksje. Pomyślmy więc  już dzisiaj. Zmieńmy swoje nawyki i nawyki naszych sąsiadów. Jeżeli zauważysz, że sąsiad pali odpady – upomnij go, a gdy się powtórzy-  zgłoś do Urzędu Gminy,  Sanepidu, Inspektoratu Ochrony Środowiska lub na Policję.  Wobec mieszkańców którzy palą odpady w warunkach domowych będą zastosowane  kary.

Stężenie dioksyn i furanów w wydobywającym się z domowych kominów dymie może wynosić 100 nanogramów/m3, dla porównania ich dopuszczalne stężenie w spalarniach śmieci wynosi 0,1 nanograma/m3 – pozostawmy więc spalanie odpadów  jednostkom do tego przystosowanym.

W Polsce obowiązuje ustawowy zakaz spalania odpadów w urządzeniach do tego nie przystosowanych. Zgodnie z ustawą o odpadach, Regulaminem  utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Tuszyn oraz  kodeksem wykroczeń, zakazane jest spalanie odpadów w piecach, kotłowniach domowych, jak również na wolnym powietrzu.







Informacja wytworzona przez / odpowiada za treść informacji:
  Dorota Pielużek [Inspektor] dnia 14 grudzień 2012
Informacja opublikowana przez:
  Adam Nawrocki dnia 14 grudzień 2012 godz. 10:19
Ostatnia modyfikacja: [Rejestr zmian]
  Adam Nawrocki dnia 14 grudzień 2012 godz. 11:45
Liczba odsłon:
  19010 od 14 grudzień 2012 godz. 10:19  (średnio 5.32 odsłon/dobę)

Urząd Miasta w Tuszynie
tuszyn@tuszyn.info.pl