GMINA TUSZYN  » Turystyka


        Tuszyn to miejsce, gdzie można wspaniale spędzić czas łącząc pracę i kontakty zawodowe z wypoczynkiem i relaksem. Można zrobić tanie zakupy na targowiskach . ceny producenta, odpocząć nad wodą wśród lasów lub relaksować się aktywnie; jazda konna, wycieczki rowerowe. Można również korzystać z dobrze rozwiniętej bazy rekreacyjno-sportowej: krytej pływalni, basenu otwartego ze skoczniami, hali sportowej, stadionu.

 

Są dwa główne czynniki wpływające na rozwój ruchu turystycznego w Tuszynie. Po pierwsze położenie miasta, które "przecięte" jest trasą A1. Po drugie - przepiękne tereny, do których niewątpliwie możemy zaliczyć dwa rezerwaty: Molenda i Wolbórka. Turystów zatrzymujacych się w Tuszynie możemy podzielic na dwie kategorie: "przejeżdżający przez Tuszyn" zatrzymują się tylko na jedną noc. Są wśród nich głównie handlowcy, biznesmeni. Obok Polaków najczęściej wśród turystów spotkać można Ukraińców, Rosjan i Niemców,  "Turyści, którzy przyjeżdżają do Tuszyna na czynny wypoczynek", zostają tutaj na weekend, bądź na dłuższy letni wypoczynek. Ruch turystyczny ma charakter sezonowy, nasila się od kwietnia do października.

Nie należy zapominać, iż na terenie gminy znajdują się takie miejscowości jak chociażby Rydzynki, czy Zofiówka, które bez przesady można nazwać podłódzkim centrum wypoczynkowym. Warto nadmienić, iż na terenie Gminy Tuszyn jest ok. 1500 działek wypoczynkowych. O walorach klimatycznych tych okolic niech świadczy fakt, iż to właśnie w pobliskim Tuszynku powstał słynny szpital dla osób z chorobami płuc.

Zofiówka i Rydzynki położone są w sąsiedztwie rezerwatu przyrody Molenda, dlatego osoby indywidualne chętnie nabywają tu ziemię pod budownictwo rekreacyjne. Opisane tereny, to doskonale miejsce wycieczek pieszych, rowerowych, biwaków, rajdów, obozów letniskowych, zielonych szkół, itd. W okolicy prowadzone są 2 Centra Rekreacji Konnej: Ranczo Lemnos. i .Ranczo w Dolinie..

Niewątpliwym atutem Tuszyna, jako miejsca atrakcyjnego do osiedlania się, jest leczniczy mikroklimat tuszyńskich lasów oraz wpełni rozwinieta infrastruktura społeczna - w szczególności dla dzieci i młodzieży (wyremontowane przedszkola i szkoły, kryta pływalnia, basen otwarty ze skoczniami, hala sportowa, nowoczesny dom kultury - w trakcie budowy).

 

Przez teren Gminy Tuszyn biegnie część czerwonego szlaku turystycznego okalającego okolice Łodzi.

Na szlakach możemy wyróżnić trasy o różnej długości i różnym stopniu trudności.

Oznakowane na czerwono lub czarno (tzw. elementy łącznikowe).

Trasa 1.4. - przez teren gminy przebiega odcinek - Modlica - Kępica - Młynek - Tuszyn znakowanie czerwone.

Szlak łącznikowy Modlica - na trasie 1.4. znajduje się początek łącznika o długości 3 km oznakowanego na czarno prowadzącego przez rezerwat Wolbórka a następnie do trasy nr1.

Trasa 1.5. - przez teren gminy przebiega odcinek - Tuszyn - droga do wsi Górki Małe - cmentarz z I wojny światowej - Szpital w Tuszynku - Poddębina - rezerwat Molenda - Rydzynki

Na poszczególnych trasach można wyróżnić odcinki o różnej długości i różnym stopniu trudności mające swe zakończenia przy przystankach PKS.

Myśląc o dalszym rozwoju i promocji turystycznej gminy należy na istniejących szlakach turystycznych wybudować zadaszone punkty odpoczynku, w których turysta może odpocząć oraz posilić się.Informacja opublikowana przez:
  Artur Olasik dnia 18 kwiecień 2006 godz. 09:58
Ostatnia modyfikacja: [Rejestr zmian]
  Andrzej_Niekurzak dnia 2 listopad 2011 godz. 12:16
Liczba odsłon:
  35943 od 18 kwiecień 2006 godz. 09:58  (średnio 6.44 odsłon/dobę)

Urząd Miasta w Tuszynie
tuszyn@tuszyn.info.pl