ARCHIWUM » WYDARZENIA / IMPREZY » Rok 2005 » Złota 100 Samorządów 2004 (20.06.2005)


Tuszyn w rankingu "RZECZYPOSPOLITEJ" i CENTRUM BADAŃ REGIONALNYCH zajął wysokie 24 miejsce, a  1 miejsce wśród gmin województwa łódzkiego. 

 

Na liście znalazły się te samorządy, które w ciągu trzech lat zainwestowały więcej niż 30 procent swoich dochodów. Jak pisze RZECZPOSPOLITA, ograniczyło to wpływ zamożności gmin na wyniki rankingu i zwiększyło szanse gmin biedniejszych, które dokonują dużego wysiłku inwestycyjnego.

Drugim warunkiem dostania się na listę RZECZYPOSPOLITEJ jest dyscyplina finansowa - wykluczone zostały te samorządy, które z końcem 2003r. miały ponad 25 proc. Deficytu lub nadwyżki.

 

Nasze miasto inwestuje ponad 38 procent swojego budżetu. Na jedną osobę w ciągu ostatnich trzech lat przypada prawie 2,6 tysiąca zainwestowanych pieniędzy. Przez ostanie pięć lat władze naszej gminy zmniejszyły zadłużenie z 77 proc. dochodów gminy do 15 procent. Sporo też inwestujemy w infrastrukturę. Woda dociera już wodociągiem do niemal każdego mieszkańca w gminie, drogi coraz lepsze. W 2002 roku otwarto w Tuszynie nowoczesną halę sportową za 2,6 miliona złotych, a w maju tego roku krytą pływalnię za 7 milionów złotych. Wiele pieniędzy przeznacza się też na szkoły i kulturę. W Tuszynie - Lesie oddany został nowy dom kultury.

 

Okolice Tuszyna maja świetne walory klimatyczne. Posiadamy dwa rezerwaty przyrody - Wolbórka i Molenda - i niedziwi, że w tym mikroklimacie łodzianie chętnie wykupują działki rekreacyjne.

 

Tuszyn ma świetne położenie: 12 kilometrów od Łodzi, a zaledwie kilka do trasy Warszawa - Katowice. Jeśli wreszcie naprawdę zacznie się w Polsce budować autostrady, pod Tuszynem  będą się przecinać A1 i A2. Gmina liczy 11,5 tysiąca mieszkańców, miasto  - 7,5.

 

Wszystkie te czynniki złożyły się na to, że TUSZYN zajął wysokie 24 miejsce w Polsce i 1 miejsce w woj. Łódzkim

 

Burmistrz Miasta Tuszyna - Tadeusz Walas: podczas uroczystości rozdania wyróżnień Złotej 100 Samorządów w siedzibie "Rzeczpospolitej" w Warszawie

Burmistrz Miasta Tuszyna - Tadeusz Walas: "wśród nalepszych" podczas uroczystości rozdania wyróżnień Złotej 100 Samorządów w siedzibie "Rzeczpospolitej" w WarszawieInformacja wytworzona przez / odpowiada za treść informacji:
 
Informacja opublikowana przez:
  Artur Olasik dnia 25 sierpień 2006 godz. 11:19
Ostatnia modyfikacja: [Rejestr zmian]
  Artur Olasik dnia 29 sierpień 2006 godz. 09:49
Liczba odsłon:
  22965 od 25 sierpień 2006 godz. 11:19  (średnio 4.54 odsłon/dobę)

Urząd Miasta w Tuszynie
tuszyn@tuszyn.info.pl