Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej powiatu łódzkiego wschodniego apeluje........
 Artur Olasik      30.01.2008 godz. 12:50


                             Dbaj o swoje bezpieczeństwo!

W ostatnim okresie tj. na przełomie grudnia i stycznia statystyki Państwowej Straży Pożarnej odnotowały wiele zdarzeń, w których nie obyło się bez ofiar śmiertelnych. O tych zdarzeniach informowały również środki masowego przekazu. Wzmożone zapotrzebowanie na ciepło czerpane z nie zawsze sprawnych i bezpiecznych źródeł, staje się przyczyną wielu pożarów oraz innych zdarzeń, które spowodowały śmierć wielu ludzi.

W sezonie zimowym trzeba bezwzględnie stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego, do których należy okresowe (nie rzadziej niż raz do roku) czyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych, których nieprawidłowe działanie może doprowadzić do śmiertelnych zatruć niewyczuwalnym tlenkiem węgla tzw. czadem. Ponadto nie składować materiałów palnych i łatwo zapalnych na poddaszach w bezpośrednim sąsiedztwie przewodu kominowego. Trzeba również corocznie przeprowadzać oględziny instalacji gazowych. Zaleca się używanie urządzeń gazowych, które posiadają atesty i dopuszczenia do eksploatacji. Nie należy przechowywać w mieszkaniu więcej niż dwóch wolnostojących butli z gazem propan butan. Zabrania się użytkowania i magazynowania butli w pomieszczeniach znajdujących się poniżej poziomu terenu, bowiem gaz z butli propan-butan jest cięższy od powietrza i zalęgając w niższych partiach budynku może tworzyć mieszaniny wybuchowe. Problemem może być także niewłaściwa eksploatacja instalacji elektrycznej, gdyż podłączenie dużej liczby urządzeń zasilanych z sieci może doprowadzić do jej przeciążenia, zwarcia, a w następstwie do pożaru. W związku powyższym w okresach min. co 5 lat konieczna jest kontrola instalacji elektrycznej oraz odgromowej jeżeli takowa znajduje się na budynku. Poza tym nie wolno ustawiać urządzeń grzewczych w pobliżu mebli, firan i na łatwopalnej podłodze a także pamiętać o wyłączaniu ich na noc i przed wyjściem z domu. Wszystkie odbiorniki energii elektrycznej powinny posiadać znak bezpieczeństwa CE.

Pamiętajmy, że to na właścicielu budynku ciąży obowiązek przestrzegania przeciwpożarowych wymagań techniczno - budowlanych, instalacyjnych i technologicznych oraz, że kontrole stanu technicznego przewodów wentylacyjnych, kominowych, instalacji elektrycznej, piorunochronnej oraz gazowej mogą dokonywać jedynie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje do wykonywania określonych czynności. Po każdorazowym sprawdzeniu takiej instalacji lub urządzenia żądajmy od osoby, która tę czynność wykonała stosownego protokołu potwierdzającego sprawność działania instalacji bądź urządzenia.

Warto wyposażyć również mieszkanie w czujkę pożarową i gaśnicę, gdyż może to pomóc we wczesnym wykryciu i ugaszeniu pożaru. Obecnie dostępne na rynku czujniki dymu można podłączyć do instalacji sygnalizacji włamań i połączyć jeż wybraną firmą ochrony mienia.

Należy pamiętać, że zagrożenie dla życia i zdrowia niesie również ulatniający się czad (tlenek węgla) oraz gaz z sieci czy butli gazowej. Temu zagrożeniu też można zapobiec poprzez zapewnienie właściwej wentylacji nie zaklejając szczelnie wszystkich otworów wentylacyjnych czy okien. Można również wyposażyć mieszkanie w detektory gazu czy tlenku węgla. Koszty zakupu tego czujki i detektora są stosunkowo niskie biorąc pod uwagę zagrożenie, przed którym nas chronią.


Duża ilość tragedii Judzkich spowodowana jest niewłaściwym obchodzeniem 'się z ogniem otwartym, szczególnie paląc papierosy w miejscach niedozwolonych np. podczas odpoczywania w łóżku.

Tylko od naszej świadomości i ostrożności przy posługiwaniu się sprzętem elektrycznym, grzewczym i gazowym zależ}nasze bezpieczeństwo, a także zmniejszenie interwencji strażackich. Zaoszczędźmy trudnych przeżyć dla siebie oraz swoich najbliższych.
 

Urząd Miasta w Tuszynie
tuszyn@tuszyn.info.pl